Brno se bude inspirovat projektem Férové bydlení

21.08.2016

Koncem července jsme s kolegyněmi z Odboru sociální péče magistrátu města Brna navštívili organizaci R-Mosty v Praze. Její nový projekt s názvem Férové bydlení je mezi odborníky v oboru velmi oceňovaný, podobně jako další sociální programy, které realizuje. 


Setkání se uskutečnilo v rámci příprav projektu takzvané sociální nájemní agentury. Ta by měla fungovat jako realitní kancelář orientovaná na domácnosti v bytové nouzi, jejichž členové bývají vnímáni jako rizikoví. Náš tým se přijel inspirovat zejména modelem vyhledávání majitelů bytů, kteří jsou ochotni nabídnout sociálně slabším a často diskriminovaným rodinám nájemní smlouvu za standardních a férových podmínek. Zajímaly nás i jednotlivé detaily a praktické zkušenosti s vyjednáváním s majiteli, sociální prací s nájemníky, nastavením nájemních smluv, veřejnou propagací a podobně.

Několikahodinová diskuse byla velmi užitečná a inspirativní. Díky otevřenosti a fundovanosti zaměstnanců R-Mostů jsme korigovali některé naše představy a posunuli se k realističtějšímu nastavení programu v Brně. Projekt Férové bydlení, realizovaný R-Mosty, je pro nás vzorem, a to jak férovostí vůči nájemníkům i majitelům, tak vysokou profesionalitou a zaměřením na detaily praxe. S organizací budeme průběžně spolupracovat - ideálně bychom se do kampaně rádi zapojili a pomohli tak ukázat, že pronajímat standardní byty sociálně slabším nájemníkům nebo romským rodinám nemusí být pro majitele bytů rizikové. Zejména pokud se spojí se spolehlivou zprostředkující organizací.

Vít Lesák
Konzultant pro sociální bydlení a inovativní projekty
Centrum sociálních služeb Brno